Merkez Birliği, Ulusal Süt Çalıştayı’na Katıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı ile Ulusal Süt Konseyi tarafından 19-21 Ocak 2024 tarihinde Antalya'da Üretim ve Üreticinin Yüzyılı temalı Ulusal Süt Çalıştayı düzenlendi. Tarım ve Orman Bakanı Sayın İbrahim YUMAKLI’nın katıldığı çalıştaya, Merkez Birliği’nden Genel Başkan Kamil ÖZCAN, Genel Sekreter İbrahim KARAKOYUNLU, Teknik İşler Şube Müdürü Onur YİĞİT ve Konya DSYB Yönetim Kurulu Başkanı Edip YILDIZ, Amasya DSYB Yönetim Kurulu Başkanı Güner ASLAN, Çorum DSYB Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz KAYA, Isparta DSYB Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Hüseyin ÖZDEMİR ve Aksaray DSYB Yönetim Kurulu Başkanı Bekir KAYAN katılım sağladı.

Bakan Yumaklı açılış konuşmasında, yeni normal sürecine göre davranışların ve iş yapış biçimlerinin yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini belirterek, “Biz de zamanın şartlarını iyi okuyup, geleceğe yön verecek çalışmalara imza atma gayreti içerisindeyiz. Hayvancılık sektörü insanımızın beslenmesi, gelişmesi için ihtiyacı olan, stratejik bir sektör." diye konuştu.

Bu Çalıştaydan Çıkacak Hususlardan Ciddi Bir Beklentimiz Var

Bakan Yumaklı, "Bu çalıştaydan çıkacak hususlardan ciddi bir beklentimiz var. Bizim oluşturmuş olduğumuz kapsamı büyük oranda teyit edecek. Buradan çıkacak sonuçta eğer eksik bıraktığımız bir şey varsa hayvancılık politikamıza ekleyeceğiz. Çiğ süt eylem planımızın sonucunda süt üretiminde sürdürülebilirliğin korunmasını ve piyasa istikrarının sağlanmasını bekliyoruz. Üreticilerimizin güçlendirilmesini, çiğ sütün Avrupa Birliği (AB) kriterlerine uygun hale getirilmesini hedefliyoruz." diye belirtti.

Süt ve Süt ürünlerinin ikramının yapıldığı etkinlikte çok sayıda marka stand açtı. Birliklerimiz kendi markalarına ait süt ve süt ürünlerini katılımcılara ikram ederek aynı zamanda markalarının tanıtımını yaptı.

Bakanlık yetkilileri, akademisyenler, sivil toplum kuruluşları, sanayiciler, zincir market temsilcilerinin yanı sıra diğer bakanlıklardan temsilcilerin 5 ayrı çalışma grubunda katkı sağladığı çalıştayın sonuç raporu ve süt eylem planı bakanlıkça yakın bir tarihte paylaşılacaktır.

Haberlerde aramak istediğiniz kelimeyi yazınız