Merkez Birliği Hazine ve Maliye Bakanlığını Ziyaret Etti

Merkez Birliği Genel Başkanı Kamil ÖZCAN, Konya DSYB Yönetim Kurulu Başkanı Edip YILDIZ, Nevşehir DSYB Yönetim Kurulu Başkanı Ali DÖNMEZ, Kayseri DSYB Yönetim Kurulu Başkanı Ünay ÇAKI, Çorum DSYB Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz KAYA’dan oluşan heyet Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Sayın Mahmut GÜRCAN’ı makamında ziyaret etti.

Ziyaret çerçevesinde artan maliyetler, süt fiyatları ve yetiştiricilerimizin başlıca sorunları görüşüldü.

Ulusal Süt Konseyi tarafından belirlenen maliyet fiyatlarının piyasadan düşük olması ve süt tozu ihracatına getirilen kısıtlama ile sahada oturmuş bulunan referans üstü fiyatın geri gelerek mağduriyetin artacağı Sayın Gürcan’a belgelerle birlikte arz edildi. Sayın Bakan Yardımcımıza, yaş ortalaması 58 olan yetiştiricilerimizin artık üretimden uzaklaştığına vurgu yapıldı. Yetiştiricinin zararına üretim yaptığını ve bu yükü taşıyamaz hale geldiği özellikle belirtildi.

Maliyet ve taleplerimizi ilettiğimiz görüşme esnasında, besleme maliyetlerini düşürmek üzere TMO vasıtasıyla yapılacak destekleme modelinin devam edeceğini belirten Sayın Bakan Yardımcımız, çiğ süt üretiminin sürdürülebilirliği konusunda da destekleme çalışmalarının devam edeceğini ifade etti. Kış aylarının besin maddesi alım dönemi olduğunu ifade ederek bu günlerde bekleyen destekleme ödemelerinin hesaplara aktarılmasının yetiştiricimize bir nebze de olsa rahatlama sağlayacağını belirttik. Ödeme takviminin kısa sürede yapılması talebimizi de ilettiğimiz bu görüşmenin yetiştiricilerimize ve Birliklerimize fayda sağlayacağını umut ederiz.

Haberlerde aramak istediğiniz kelimeyi yazınız