12. SÖS Yıllık Proje Değerlendirme ve 10. Muhasebe Eğitim Toplantısı Antalya’da Gerçekleştirildi

Tarım ve Orman Bakanlığı ile Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği tarafından ortaklaşa yürütülmekte olan Soy Kütüğü, Ön Soy Kütüğü ve Döl Kontrolü Projeleri kapsamında düzenlenen 12. SÖS Yıllık Proje Değerlendirme Toplantısı ile 10. Muhasebe Eğitim Toplantısı 17-21 Şubat 2020 tarihleri arasında Antalya’da gerçekleştirildi.

Toplantıya, Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürlüğü Islah ve Geliştirme Daire Başkanı Adem BÖLÜKBAŞI, Antalya İl Tarım ve Orman Müdür Vekili Asım KARABULUT, Merkez Birliği Genel Başkanı Kamil ÖZCAN, Genel Başkan Yardımcısı Yunus BAYDAR, Muhasip Üye Mehmet ALDEMİR, Yönetim Kurulu Üyeleri Hacı SELVİ, Serhat VAYISOĞLU, Hasan Hüseyin ÖZDEMİR, Denetleme Kurulu Üyeleri Mehmet Sedat GÜNGÖR, Hasan Ahmet KIRLIOĞLU, İl Tarım ve Orman Müdürlüklerine mensup il proje sorumluları, Damızlık Sığır Yetiştiricileri İl Birlik Başkanları, Birlik Sorumlu Müdürleri ve personelleri katılım sağladı.

Açılış konuşmasında Genel Başkan Kamil ÖZCAN birliklerin ıslaha verdiği emeklere dikkat çekerek; “Son 25 yıldır ülkemiz hayvan varlığının verimliliğini arttırmak ve hem üreticinin hem tüketicinin sorunlarına çözüm üretebilmek adına devletin asli görevi olan ıslah temelli birçok hizmeti birlikler olarak 5996 Sayılı Kanuna istinaden kamuyla beraber fedakarca yapmaya çalışıyoruz. Çok zor koşullarda büyük hedefleri gerçekleştirmek adına şuanda burada olan olmayan bu konuda emeği geçen herkese teşekkür etmek ve minnetlerimi sunmak istiyorum. Uzun soluklu bu koşunun son 25 yılına tanıklık etmiş biri olarak şuan gururla söylüyorum ki eğer bugün süt ve süt ürünlerinde kendine yeter bir ülkeysek damızlık ihtiyacımızın %95’ini kendi ülkemizden karşılayabiliyorsak ette karkas ortalamasını 300-350 kg’a çıkarabilmişsek ıslah çalışmalarında üreticimizle beraber sektörün tüm paydaşlarının ve birliklerin payı küçümsenemez. Islah çalışmaları ile ülkemizin hayvansal protein ihtiyacının uygun maliyetle karşılanabildiği, yetiştiricinin emeğinin karşılığını alabildiği, birliğiyle kol kola hareket edebildiği günleri görmek umuduyla, gelecek güzel günlere hizmet edeceğine inandığım, bu 3 günlük SÖS Yıllık Proje Değerlendirme ve Muhasebe Eğitim toplantımızın başarılı geçmesini temenni ederim.” dedi. ÖZCAN, değerlendirme ve eğitim toplantıları çerçevesinde işlenecek konulardan bahsederek uygulamalar konusunda yaşanan sorunların çözülmesini temenni etti.

Hayvancılık Genel Müdürlüğü Islah ve Geliştirme Daire Başkanı Adem BÖLÜKBAŞI ise, ıslahın toplumların geleceğini şekillendiren ve yön veren sistematik bir çalışma olduğunu vurgulayarak ülke hayvancılığı için son derece önemli olduğunu belirtti.

Toplam üç gün süren toplantı süresince; Hayvancılık Genel Müdürlüğü Islah ve Geliştirme Daire Başkanlığından Ziraat Yüksek Mühendisi Gökhan DEMİRÖRS, Veteriner Hekim Dr. Senem HACIÖMEROĞLU, Büyükbaş ve Küçükbaş Hayvancılık Daire Başkanlığından Veteriner Hekim Murat ULUER, Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü Hayvan Sağlığı ve Karantina Daire Başkanlığından Veteriner Hekim Ahmet ERCAN, Yeminli Mali Müşavir Aziz Bora ELÇİN, Ziraat Bankası Nakit ve Kurum Yönetimi Yetkilisi Azmi ERENERDİ, TDSYMB İdari ve Mali İşler Şube Müdürü M.Cüneyt BAYOĞLU, Teknik İşler Şube Müdürü Onur YİĞİT, Uzman Veteriner Hekim Saadet OCAKLI, Sorumlu Veteriner Hekim Burak Murat KURT, Ziraat Mühendisi Serhat GÜNDÜZ, Yazılım Uzmanı Sencer GÜLTUNA sunumları ile katılımcılara bilgi verdiler.

Ayrıca program süresince İl Birlik Başkanları ve Sorumlu Müdürler Toplantıları gerçekleştirildi. Toplantılarda İl Birliklerinde yaşanan sıkıntılar Yöneticiler ve Başkanlar gözünden değerlendirilerek fikir alışverişinde bulunuldu. Strateji belirleme noktasında bu tür toplantılara devam edileceği bildirildi.

Muhasebe ve teknik alanlarda yapılan bilgilendirme sunumlarının ardından tüm katılımcıların iştirakiyle genel bir değerlendirme oturumu yapılarak toplantı programı sona erdi. Tüm iştirakçilere katılımlarından ve katkılarından dolayı teşekkür ederiz.

Haberlerde aramak istediğiniz kelimeyi yazınız